Elbise ve ayakkabı giyip çıkarma usulü

Elbise, ayakkabı, pantalon vb. gibi elbiseler giyerken önce elleri geçirmek, pantolon için de önce ayakları geçirmek müstehaptır. Çıkarırken önce solu, sonra da sağı çıkarır. Gözlerine sürme çekerken, misvak kullanırken, tırnak keserken, bıyık kırparken, koltukaltı kıllarını yolarken, başı tıraş ederken, namazda selam verirken, mescide girerken, tuveletten çıkarken, abdest, gusül, yeme, içme, tokalaşma, haceri esvedi selamlarken, birinden bir şey alır ve verirken vb. şeyleri yaparken, hepsinde sağdan başlamak müstehaptır. Tersini yaparken de soldan başlanır.

50- Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem abdest alma, saç tarama ve ayakkabı giyme gibi şeyleri yaparken sağdan başlamayı severdi. Buhari, Vudu, 168; Müslim, Taharet, 268.

51- Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağ elini abdest ve yemek yeme için, sol elini de tuvalet vs. için kullanırdı. Ebu Davud, Tagaret, 33.

52- Hafsa radıyallahu anha diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağ elini yemek, içmek ve elbise giymek için; sol elini de diğer şeyler için kullanırdı. Ebu Davud, Taharet, 32; Beyhaki, 1/86.

53- Ebu Hureyre radıyalahu anha diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:


"Elbise giydiğiniz ve abdest aldığınız zaman sağ tarafınızdan başlayın."

Bu konuda çok hadis vardır. Allah daha iyi bilir. Ebu Davud, Libas, 4141; Tirmizi, Libas, 1766.

 

Not; Bu Hadis-i Şerifler tarafımdan;

PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR
(El- Ezkâr)
İMAM NEVEVİ
(1233-1277)
Çeviren:
Doç. Dr. Abdülvehhab Örtürk
Yeni Şafak
KÜLTÜR ARMAĞANI
EKİM 2005

ADLI KİTABDAN YAZILMIŞTIR.