Cümle aya sultân olan, Dertlilere dermân olan

Hakk'dan bize ihsân olan, Oruç ayı geldi yine

Üflade hazretleri

,

Ramazan ayı, tövbe etmemiş olanlar için son bir fırsattır

Herkes hata edebilir, günah işleyeilir. Rabbimiz insanların günah işlemelerine değil, neden günahlarından pişmanlık duymadıklarına ve sanki hiç hata işlememiş gibi davranmalarına gazap eder. Yoksa;

 Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurduğu gibi, "Eğer siz hiç günah işlememiş olsaydınız, Allah sizi yok eder, günah işlediğinde hemen tövbe eden ve kendilerini de affettiği başka kullar yaratırdı.

Bu ay rahmet kapılarının ardın kadar açıldığı her an binlerce kişinin affedildiği mübarek zamanlardır. Bütün günahları affedilmiş olduğu halde bile Peygamber Efendimiz (s.a.v.) günde yüz defadan fazla istiğfar ederdi. Peygamberler, veliler, salîh kullar, mürşid-i kâmiller devamlı tövbe ve istiğfar ile meşgul olurlar. Hiçbir ibadetlerini yeterli bulmazlar. Sıradan insanlar günahlarına, veliler ise yaptıkları iyiliklerdeki hatalarını tövbe ederler.

Bir Hikaye; >>

O An Geldi Allahım!...

Fudayl b. İyâz hazretleri tövbe etmeden önce eşkıya idi vebir kıza  âşık olmuştu. Onunla buluşmak istediği bir gece, kızın evinin yakınına geldi. Evin duvarından tırmanıp içeriye girmek istiyordu. Tam içeriye gireceği sırada yan evin penceresinden bir ses işitti. Kur'ân okunuyordu. Kulak verdi, iyice dinledi. Okunan âyetin meâli şöyleydi;

"İman edenler için kalplerinin Allah'ın zikrin yumuşama zamanı hâlâ gelmedi mi?" (Hadid 57/16)

Fudayl b. İyâz hazretleri bütün iliklerine kadar dondu, kendi içinden gelene engel olamadı ve, "O an geldi Allahım!.. O an geldi Allahım!.." diye haykırdı. O gece harap bir eve sığındı. İçeride bir grup insan vardı. İçlerinden biri, "Kalkın yola çıkalım" dedi. Diğeri ise, "Hayır burada kalalım, Fudayl önümüzü keser, sabah olunca çıkarız"  dedi. Fudayl b. İyâz onları duyunca bir kez daha tövbe etti. Vefatına kadar da bu tövbesinde sadık oldu. Mekke'ye gitti. Vefat edinceye kadar Kâbe'nin komşusu olarak yaşadı. Allah'ın veli kullarından biri oldu.

 

 

İletişim Hakkımızda Site Haritası

© 2007 www.gulbeste.com - www.gulsultan.com - www.gulbeste.net