Cümle aya sultân olan, Dertlilere dermân olan

Hakk'dan bize ihsân olan, Oruç ayı geldi yine

Üflade hazretleri

,

Oruç İbadeti Nasıl Başladı?

Oruç ibadeti, bütün peygamberlerden ve ümmetlerinden istenmiş olan bir ibadettir. Bunu Kur'ân-ı Kerim bize haber veriyor;

"Ey iman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi, size de oruç tutma yükümlülüğü getirilmiştir. Bu sayede kendinizi koruyacaksınız" (Bakara 2/183)

Peygamber Efendimiz'e (s.a.v.) farz kılınan oruç ile eski ümmetlere emredilen oruç arasında farz oluşu, vakti ve miktarı bakımından benzerlikleri vardır.

Yahudiler de hıristiyanlar da oruç tutmakla yükümlü idi. Yahudiler, kendilerine farz kılınan orucu terkettiler. Yılda bir güne indirdiler. Hıristiyanlar ise farz olan orucun zamanı ve mahiyetini değiştirdiler. Oruç, şiddetli sıcaklara rastlayınca süresini değiştirdiler, Nihayet perhiz haline getirdiler. Yaz ile kış arasında bir mevsimi "oruç mevsimi" olarak belirlediler.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Medine'ye hicret ettiğinde henüz kendisine oruç tutmasını emreden âyetler inidirilmemişti. Kereyşliler ve özellikle Yahudiler, "Aşure günü" adı altında bir oruç tutuyorlardı. Ramazan orucu, Peygamberimiz (s.a.v.) Medine'ye hicret ettikden bir buçuk yıl sonra farz kılındı.

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 İletişim Hakkımızda Site Haritası

© 2007 www.gulbeste.com - www.gulsultan.com - www.gulbeste.net